„Dzieciństwo bez próchnicy”
PROJEKT POLSKO-SZWAJCARSKI WSPÓŁFINANSOWANY
PRZEZ SZWAJCARIĘ
W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY
Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ
Na stronie http://www.zebymalegodziecka.pl/content/cel_projektu.html zamieszczono są szczegóły programu.
Cel projektu:
Promowanie zachowań prozdrowotnych w zakresie profilaktyki próchnicy zębów u dzieci w wieku 3-5 lat, uczęszczających do przedszkola.
Bezpośrednim celem projektu jest:
- poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat,
- wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych.
Zakres działań projektu:
- Przedszkole zostanie objęte działaniami, w ramach których edukatorzy przeprowadzą zajęcia dla dzieci demonstrując, w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby.
- Dzieci otrzymają materiały edukacyjne oraz zestawy do higieny jamy ustnej.
- Rodzice, opiekunowie, wychowawcy i nauczyciele dowiedzą się natomiast jak skutecznie wykształcić u swoich podopiecznych nawyki higieniczne.
- Placówka otrzyma atrakcyjne pakiety edukacyjne niezbędne do prowadzenia zajęć z dziećmi.
Prowadzona działalność edukacyjna dzięki podniesieniu świadomości zdrowotnej beneficjentów (małych dzieci, rodziców, opiekunów, wychowawców/nauczycieli przedszkolnych, personelu medycznego) wpłynie na:
- poprawę zachowań prozdrowotnych w odniesieniu do przestrzegania prawidłowej higieny jamy ustnej wraz z uwzględnieniem preparatów fluorkowych (past do zębów z zawartością fluoru również przez młodsze dzieci),
- wykształcenie właściwych nawyków żywieniowych (rodzaj diety) uwzględniających skład i sposób żywienia (pory dnia, częstość i konsystencja posiłków),
- przeciwdziałanie szkodliwym nawykom mającym wpływ na stan zdrowia jamy ustnej i okolicznych tkanek przez zwrócenie uwagi rodziców i opiekunów na problemy związane z profilaktyką stomatologiczną.
- Ponadto w środowisku rodzinnym oraz instytucji nauczania i wychowania będzie promowała równoległe współdziałanie ze stomatologiem i pediatrą w zakresie przeciwdziałania chorobom jamy ustnej, w szczególności próchnicy.
Spodziewane efekty projektu:
- Spodziewana jest poprawa zdrowia jamy ustnej dzieci w wieku 3-5 lat weryfikowana w oparciu o wskaźnik PUW-Z na podstawie badań klinicznych wybranej grupy dzieci.
- Wzrost świadomości i utrwalenie prawidłowych nawyków w zakresie higieny jamy ustnej w grupach docelowych.
- W ramach projektu zaplanowano objęcie działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi poprzez przeszkolony personel wychowania przedszkolnego i edukatorów 300 000 dzieci w wieku 3-5 lat oraz wzrost o 30% odsetka rodziców/opiekunów dzieci w wieku 0-2 lat objętych działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi.
Koordynatorem projektu na terenie przedszkola jest: nauczycielka mgr Maria Łozowska
REALIZACJA W PRZEDSZKOLU.
1.Wiadomości i zdjęcia z realizacji projektu
2.Sprawozdania